Opalanie bez tajemnic

Dlaczego słońce nam szkodzi?

Słońce nam szkodzi, ponieważ nadmiar promieniowania UVB wywołuje u ludzi poparzenie naskórka, a promieniowanie UVA, które stanowi 95% promieniowania UV na Ziemi, jest jeszcze groźniejsze. Promieniowanie to docierając do głębszych warstw naszej skóry, uszkadza włókna kolagenowe i elastyny. Skutkami tego są: utrata elastyczności skóry, zmarszczki, przebarwienia i rozszerzone naczynka. Zbyt częste opalanie przyczynia się także do odwodnienia naszej skóry, wysuszenia jej i złuszczania naskórka.

Największym zagrożeniem, jakie może wywołać zbyt częste i za długie przebywanie słońca lub brak wystarczającej ochrony przed silnymi promieniami, są nowotwory, a najgroźniejszym z nich jest czerniak, który jest nowotworem złośliwym. Czerniak może się pojawić nawet po wielu latach jako skutek nadmiaru słońca w dzieciństwie. Dlatego, jeśli na swojej skórze zauważymy nawet małą, ale niepokojąca nas zmianę, to trzeba koniecznie pójść lekarza, ponieważ tylko szybkie rozpoczęcie leczenia da szansę na wyleczenie.

Innym zagrożeniem dla nas ze strony słońca są oparzenia. Pojawiają się one, gdy przebywamy na słońcu za długo lub też bez odpowiedniej ochrony. Objawami oparzeń słonecznych są zaczerwienie skóry, ból, ale może także pojawić się gorączka.

Kolejnym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni, są zasłabnięcia i udary. Każdy, kto za długo przebywał na słońcu, może odczuwać zwykłe osłabienie. W takiej sytuacji wystarczy odpocząć w cieniu, wziąć letni prysznic lub wypić chłodny napój. Wysoka temperatura połączona ze słońcem i dużą wilgotnością powietrza może także przyczynić się do pojawienia się groźniejszych skutków takich jak, np. porażenie cieplne lub słoneczne powszechnie nazywane udarem. Do objawów udaru zalicza się m.in.: uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy, wysoką gorączkę. Udar słoneczny jest bardzo często wynikiem nadmiernego nagrzania głowy lub karku osoby, która przebywa zbyt długo na słońcu. Dlatego warto pamiętać, żeby te części ciała szczególnie chronić przed słońcem.

Ponadto słońce może także wchodzić w reakcje z lekami, które zażywamy, lub które zażywaliśmy jakiś czas temu, co także jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zażywane leki mogą zwiększać wrażliwość naszej skóry na promienie UV, a to w konsekwencji może prowadzić do poparzeń, dermatoz, czy powstania trwałych przebarwień, w tym także alergii.

Należy pamiętać, że słońce jest nie tylko szkodliwe dla naszej skóry, ale także dla naszych oczu. Zbyt długie przebywanie na słońcu może wywołać zapalenie spojówek, czy także pogłębić dolegliwości wzroku, jakie już mamy. Warto także podkreślić, że również zimą musimy chronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które odbijając się od śniegu, mogą wywoływać tzw. ślepotę śnieżną. Często lekarze podkreślają też, że promienie UV są odpowiedzialne za powstawanie zaćmy.

bard