Tarczyca - ważny temat

Hormony tarczycy

Tarczyca produkuje 3 bardzo ważne hormony. Są to tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Pierwsze dwa hormony są niezmiernie istotne dla naszego organizmu, ponieważ bez nich człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Ponadto odpowiedni poziom tych hormonów bezpośrednio rzutuje na pracę gruczołu tarczycy.

Podwzgórze, przysadka mózgowa i oczywiście tarczyca kontrolują wydzielanie hormonów tarczycy. Podwzgórze produkuje hormon tyreoliberynę (TRH), która wpływa na przysadkę mózgową, która z kolei wydziela tyreotropinę (TSH) po pobudzeniu przez TRH. Natomiast TSH wpływa na sam gruczoł tarczowy, pobudzając go do wydzielania T3 i T4. T3 i T4 są odpowiedzialne za:

  • kontrolę procesów metabolicznych,
  • pobudzenie na długość wzrostu kości przez stymulację procesów mineralizacji,
  • stymulację dojrzewania struktur układu nerwowego,
  • serce,
  • stymulacje oddychania,
  • wzmaganie procesów przemiany materii w całym naszym organizmie,
  • u kobiet wpływają też na grubość błony śluzowej macicy.

Nadmiar tyroksyny w naszym organizmie, czyli nadczynność tarczycy diagnozowana jest bardzo często w chorobie Gravesa-Basedowa. Głównymi objawami są: nadpobudliwość, wytrzeszcz, nerwowość, zwiększona męczliwość mięśni i tachyarytmia.

Z kolei jej niedobór, czyli niedoczynność tarczycy przyczynia się do obniżenia poziomu przemiany materii i skutkuje obrzękiem śluzowatym i dodatkowo zmniejsza naszą aktywność psychomotoryczną.

Kalcytonina produkowana jest głównie przez tarczycę i jej głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad gospodarką wapniowo-fosforową w organizmie, co ma zasadniczy wpływ na metabolizm naszych kości. To właśnie od ilości wapnia we krwi uzależnione jest uwalnianie opisywanego hormonu. Kalcytonina uwalniania jest w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze wzrostem zawartości wapnia we krwi. Podstawowe działanie tego hormonu bazuje na hamowaniu aktywności osteoklastów i resorpcji wapnia w obrębie kanalików nerkowych.

bard