Opalanie bez tajemnic

Jakie choroby skóry słońce łagodzi?

Dzięki działaniu promieni słonecznych w naszej skórze powstaje witamina D, która wpływa na funkcjonowanie białych ciałek krwi, które są odpowiedzialne za stan układu immunologicznego i chronią nas przed różnymi chorobami.

Schorzeniami, które można leczyć za pomocą promieni słonecznych, są:

  • Cukrzyca – niski poziom witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania. W przypadku cukrzycy typu 2 słońce daje podobne efekty, jak wysiłek fizyczny, ponieważ obniża poziomu cukru we krwi i normalizuje jego stężenie.
  • Krzywica, osteoporoza, osteomalacja – bez witaminy D3 organizm nie może przyswajać wapnia i innych budulców mineralnych. U dzieci witamina D3 zabezpiecza je przed tzw. zespołem krzywiczym, a u dorosłych chroni kości przed postępem osteoporozy. W przypadku osteomalacji (rozmiękczenia kości) ułatwia zatrzymywanie w kościach minerałów.
  • Schorzenia serca – słońce wzmacnia mięsień sercowy i poprawia jego wydolność. Ponadto normalizuje ciśnienie tętnicze krwi – jeśli jest ono zbyt niskie, to je podwyższa, a gdy za wysokie – obniża. Pocenie się spowodowane promieniowaniem podczerwonym chroni nas przed chorobami serca i naczyń krwionośnych i wzmacnia tkankę łączną.
  • Depresja – słońce wpływa pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy – odpręża i uspokaja, ponieważ podnosi się poziom endorfin.
  • Choroby skóry – światło słoneczne jest wykorzystywane do leczenia wielu chorób skóry, takich jak trądzik młodzieńczy, łuszczyca, łupież różowy czy owrzodzenia skóry.
  • Choroby zakaźne – słońce łagodzi zapalenia gardła, płuc i trąd.
bard