Opalanie bez tajemnic

Dlaczego warto się opalać?

Każdy z nas powinien korzystać z promieni słonecznych, ponieważ kontakt z nimi jest bardzo potrzebny naszej skórze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gdy planujemy się opalać, należy także stosować w swoim działaniu umiar, ponieważ przesadne i zbyt długie eksponowanie swojego ciała na działanie promieni słonecznych może przyczyniać się do powstawania oparzeń, a także zmian nowotworowych. Promienie UV mają pozytywny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Warto podkreślić, że słońce poprawia nasz nastrój i samopoczucie, przyjemnie rozgrzewa i wzmacnia odporność skóry na kolejne dawki promieniowania oraz przeciwdziała depresji.

Lekarze twierdzą, że najzdrowiej jest korzystać ze słońca do godziny 11:00 i później od godziny 16:00. Trzeba pamiętać jednak, że nawet opalając się tylko w tych godzinach, należy smarować swoje ciało kremami z filtrem.

Korzyści z opalania

  • Warto korzystać ze słońca, ponieważ pomaga ono wzmacniać nasze kości. Na skórze dzięki słońcu powstaje witamina D, która jest potrzebna do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu, czyli podstawowych budulców naszych kości. Dlatego dobrze jest codziennie, nie tylko w słońcu, ale nawet w cieniu na około 10-20 minut odsłaniać nasze przedramiona, ponieważ tyle czasu wystarczy, żeby nasz organizm wyprodukował dostateczną ilość witaminy D.
  • Słońce przyczynia się także do łagodzenia schorzeń dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Ponadto w okresie letnim nasz organizm wytwarza mniej histaminy i hormonów stresu, które przyczyniają się do np. nasilenia objawów atopowego zapalenia skóry.

Promienie słoneczne zwiększają także płodność, ponieważ słońce reguluje pracę układu hormonalnego. Słońce wpływa też na lepsze oczyszczenie naszego organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i podnosi nasze libido.

  • Ponadto przebywanie na słońcu wzmacnia nasze serce. Słońce ma wpływ na zmniejszenie spoczynkowej częstotliwości akcji serca oraz uspokaja ciśnienie krwi. 
  • Warto się opalać również dlatego, że wspomaga to nasze odchudzanie. Pod wpływem słońca zwiększa się nasz metabolizm, co z kolei skutkuje łatwiejszym spalaniem kalorii i szybsym oczyszczaniem się organizmu z toksyn.
  • Przebywanie na słońcu łagodzi także bóle stawów. W przewlekłych stanach zapalnych stawów, które mogą prowadzić do ich zwyrodnienia, przebywanie na słońcu przynosi chorym odczuwalną ulgę. Ponadto słońce poprawia ukrwienie stawów i ułatwia wyprowadzanie z tych miejsc toksyn uwalnianych podczas procesu zapalnego.
  • Opalanie się zapobiega także pojawianiu się mięśniaków, co jest także zasługą wytwarzającej się w naszym organizmie witaminy D.
  • Słońce pomaga także pokonać kamicę nerkową, ponieważ wydzielane przez nie ciepło działa rozkurczowo i tym samym ułatwia kamieniom nerkowym przesuwanie się moczowodem do pęcherza, a następnie do cewki moczowej.

Podsumowując, warto korzystać z pięknej pogody, jaką mamy na dworze, ale trzeba robić to z rozsądkiem. Jak stwierdzono, pozytywny wpływ promieni UV dotyczy zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Rozsądne opalanie przynosi bardzo dużo korzyści. Jeśli jeszcze podczas opalania zastosujemy kremy z filtrami ochronnymi i będziemy chronić swoją głowę i oczy, to opalając się, można czuć się naprawdę bezpiecznie.

bard