Wypadanie włosów

Wypadanie włosów u kobiet

Procent kobiet cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów stale rośnie. Utrata włosów jest bardzo trudnym momentem w ich życiu, ponieważ problem ten jest także bezpośrednim zagrożeniem dla ich kobiecości i jeszcze bardziej napędza ten proces, poprzez dodatkowy stres, jaki się wtedy pojawia.

Pierwszymi oznakami wypadania włosów jest pojawienie się dokuczliwego świądu, łupieżu, bólu skóry głowy czy łojotoku. Jednak niewiele kobiet zauważa, że są to pierwsze symptomy problemów z włosami i często wystarczy tylko zmiana sposobu pielęgnacji włosów czy diety.

Telogenowe wypadanie włosów dotyka przede wszystkim kobiet i jego objawami jest nadmierne wypadanie włosów na całej skórze głowy. Głównymi przyczynami są stresujące wydarzenia o podłożu psychicznym i fizycznym.

Wypadanie włosów u kobiet zauważa się także po porodzie. Pomiędzy pierwszym a czwartym miesiącem po urodzeniu dziecka wzrasta ilość wypadających włosów. Do wypadania włosów w tym okresie przyczyniają się także poporodowe urazy, utrata krwi czy zmniejszenie stężenia białek osocza. W kolejnych ciążach zjawisko to jest już mniej widoczne.

Stosowanie diet jest także częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet. Innymi skutkami tego postępowania są także zaburzenia miesiączkowania, rozdrażnienie czy bezsenność.

Innymi przyczynami wypadania włosów u kobiet są:

• anoreksja i bulimia,

• nadmiar witaminy A,

• przyjmowanie czy odstawienie pigułek antykoncepcyjnych,

• bromokryptyna, która stosowana jest w celu zahamowania laktacji,

• zaburzenia pracy jajników, nadnerczy oraz przysadki.

bard