Opalanie bez tajemnic

Jak uniknąć chorób skóry?

Rozważne wystawianie swojego ciała na działanie promieni słonecznych sprzyja polepszaniu się naszego dobrego samopoczucia i ma też korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto zapamiętać kilka zasad dzięki, którym będziemy mogli korzystać ze słońca bezpiecznie i cieszyć się piękną opalenizną, bez narażania się na niebezpieczeństwa i choroby skóry.

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV jest niewychodzenie na słońce pomiędzy godziną 11:00, a 14:00. Ponadto, żeby ochronić się przed szkodliwym działaniem słońca, należy zawsze nosić stosowne okrycia głowy, takie jak czapki, kapelusze, a także pamiętać o okularach, które powinny być wyposażone w szkła z filtrami przeciwsłonecznymi. Przyciemnione szkła ochronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.

Warto także przestrzegać pewnych zasad, które pomogą nam nie narażać się bez potrzeby na zagrożenia, jakie niesie za sobą przebywanie na słońcu:

  • po pierwsze powinno się opalać stopniowo, czyli najpierw powinniśmy wystawiać nasze ciało na kilkuminutową ekspozycję na słońce, która przyczynia się do uruchomienia mechanizmów obronnych skóry, a później coraz bardziej wydłużać ten czas;
  • po drugie nie należy wychodzić na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, a preparaty powinny być dobrane do naszej karnacji. Należy także pamiętać, żeby w okresie od wiosny do jesieni, czyli w czasie kiedy mamy do czynienia z największym nasłonecznieniem zabezpieczać swoją skórę właściwymi preparatami kosmetycznymi, które mają w swoim składzie filtry UV;
  • po trzecie kosmetyki, które zabezpieczają naszą skórę przed szkodliwymi promieniami, powinno się nakładać na około 15-20 minut przed wyjściem na słońce. Ogólnie przyjęte jest założenie, że 30 ml preparatu zapewnia naszej skórze prawidłową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dodatkowo trzeba pamiętać, że bez względu na to jakich preparatów używamy (wodoodpornych czy nie), trzeba je wcierać w skórę zawsze po wyjściu z kąpieli lub gdy się mocno spocimy, a także kilka razy dziennie, gdy jesteśmy na słońcu.
bard